Neon Tabela

Neon Tabela

17 photos


Proje Açıklaması

Neon tabela ufak cam borular kullanılarak hazırlanıyor ve ateşte ısıtılarak istenilen şekiller verilebiliyor. İstenilen renklerde üretimi yapılabilen ve bulunduğu mekanlar ile uyum içerisinde tasarlanan neon tabelalar etkileyici bir görselliğe sahip olması nedeni ile büyük ilgi görüyor. Özellikle bar, eğlence mekânları ve restoran gibi yerler için tercih edilen neon tabela ince işçilik gerektirdiğinden alanında profesyonel ekipler ile çalışılması önem taşıyor. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile üretilen neon tabelalar ortalama 7 ile 13 yıl arası kullanılabiliyor.

Ateşte kıvrılan neon çubuklarından üretilen neon tabela yapımında minik floresan camlardan oluşan çubuklar kullanılıyor. Isıtılarak tasarlanan harfin ya da logonun şeklinin verilmesinin ardından, vakum kullanılarak içerisinde bulunan hava çekiliyor. Havası boşaltılan çubuklara kırmızı renkli neon gazı ekleniyor.

Neon çubuklarında iki çeşit gaz kullanılıyor. Kırmızı gaz kırmızı tonlarındaki tüm renklerde, mavi gaz ise diğer renklerin oluşumunda kullanılıyor. Neon çubuklarının kırmızı dışındaki renklerde yanması için beyaz renge yakın argon gazı eklenmesi gerekiyor.  Hemen hemen renk renkte üretimi yapılabilen neon tabelalar 220 volt civarında elektrik sarfiyatı yapıyor. Neon çubukların verimli bir şekilde yanabilmesi için elektriği güçlü şekilde verecek trafolara ihtiyaç duyuluyor.  Uzun ömürlü ve enerji kullanımı diğer floresan gruplarına oranla %60 civarında daha düşük olması nedeni ile neon tabela genellikle iç mekân ve aydınlatma için tercih ediliyor.

Dış mekanlarda yer alan neon tabela trafolarının herhangi bir tehlikeye yol açmaması için yalıtımının yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Neon tabelaların montajı ve kurulumu esnasında özellikle elektrik bağlantılarının yapılması aşamasında kaliteli bir işçiliğin uygulanması önem taşıyor. Neon tabelaların kullanılacağı yerin doğru analiz edilmesi ve ölçülerin doğru alınması, ayrıca periyodik bakımlarının yapılması hem alınacak verim hem de iş ortaklarımızın memnuniyeti açısından İzmir Neon Tabela tarafından titizlikle gerçekleştiriliyor. Kullanılan her 10 metre neon çubuğu için bir trafo kullanılması gerekli olup gerekenden az trafo monte edilmesi durumunda tabelanın bozulması ya da ışıktan istenilen düzeyde verim alınamaması söz konusu olabiliyor. Elektrik aksamında sorun oluşması, trafo yanması ya da sigorta atması gibi sorunlar neon ışıklarının çalışmamasına neden olabiliyor. Ayrıca neon tabelaların dış yüzey cam kaplamalarında kırık ya da çatlakların oluşması gaz kaybına yol açtığı için bu gibi durumlarda neon tabelaların onarımlarının acilen yapılması gerekiyor.

İzmir Neon Tabela, neon tabela hizmetinde de tasarımdan montaja kadar tüm süreçlerde sektörel deneyimini son derece ekonomik fiyatlar ile iş ortaklarının kullanımına sunuyor ve müşteri memnuniyetini sağlamaya öncelik veriyor. Isı uygulanması sonucu istenilen her şekilde hazırlanabilen neon tabelaları özgün tasarımları, kaliteli neon cam üretimi ve uzman neon montaj kadrosu ile iş ortaklarına sunan İzmir Neon Tabela sektörün bir numaralı ismi olmak için çalışmalarına devam ediyor.